Seçimin Ardından Dolar ve Altında Son Durum

Dolar kuru, seçimin ardından ilk işlem gününde 5,60 üzerinde seyrediyor. Cuma gününü 5,5807 liradan kapatan dolar/TL, 1 Nisan sabahı sığ piyasada 5,6293 TL’ye kadar çıksa da 07.30 itibarıyla 5,61’lerden el değiştiriyor. Analistler kurun seçim sonuçlarından şu an için fazla etkilenmediğini belirtiyor.

Dolar/TL cuma günü 5,5807 TL’den yaptığı kapanışın ardından, 31 Mart yerel seçimlerinin yapılmasının ardından hareketli başladı.

Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte dolar/TL, nisan ayının ve haftanın ilk gününde sığ piyasada 5,62 üzerine çıktı. Kur, işlem hacminin düşük olduğu piyasada daha sonra 5,59’lu seviyelere geriledi.

1 Nisan sabahı dolar kuru 5,61 TL seviyelerinden işlem görürken, euro ve sterlin ise sırasıyla 6,31 ve 7,34 liradan el değiştiriyor. Analistler iktidar ve muhalefet blokunun da ‘seçim zaferi’ ilan etmesine rağmen kurun seçim sonuçlarından bugün itibarıyla fazla etkilenmediğini belirtiyor.

GRAN ALTIN İSE 234 TL’DEN EL DEĞİŞTİRİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonrası geleneksel balkon konuşmasında 4,5 yıl Türkiye’nin seçim gündemiyle meşgul olmayacağını belirterek, “Türkiye olarak serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, kendi hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz güçlü ekonomi programını dikkatle hayata geçireceğiz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak twitter’dan yaptığı açıklamada “Seçim geride kaldı. Bizim için ana gündemin ekonomide reform ve değişimin olduğu 4,5 yıllık kesintisiz bir dönem başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir