Bakanlık’tan Sinema Sektörüne 32 Milyon Lira Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektöründe ‘ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen’ ve ‘uzun metrajlı kurgu film yapım’ türünde 38 projeye toplamda 32 milyon 350 bin liralık destek sağladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca “ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen” ve “uzun metrajlı kurgu film yapım” türlerinde 38 projeye 32 milyon 350 bin liralık destek sağlandığı açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu” kararı açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, sinema alanındaki projeler, meslek birliklerince belirlenen isimler ile akademisyen ve uzmanlardan oluşan 14 kişilik Destekleme Kurulunca değerlendirildi. Genç ve umut vadeden yönetmenlerin ilk sinema filmlerini yapabilmelerine olanak sağlanırken, deneyimli sinemacıların yeni projelerine de destek verildi. Bakanlığın uluslararası alandaki rekabet gücünü artırmayı amaçladığı animasyon türünde de 3 uzun metrajlı film desteklendi.

32 MİLYON 350 BİN LİRALIK DESTEK VERİLDİ

394 projenin değerlendirildiği kurul toplantısında; ilk filmini gerçekleştirecek 13 yönetmen projesine 9 milyon 250 bin lira, 25 uzun metrajlı kurgu film yapım projesine ise 23 milyon 100 bin lira olmak üzere toplam 32 milyon 350 bin liralık destek verildi.

OCAK AYINDA YASALAŞMIŞTI

Türk sinemasındaki gelişimin sürdürülebilir hale getirilebilmesi amacıyla bakanlıkça hazırlanan yeni Sinema Kanunu, Ocak ayında yasalaşmıştı. Kanunla mevcut desteklere ek olarak Yabancı Film Yapım Desteği, Ortak Yapım Desteği, Yerli Film Gösterim Desteği, Dizi Film Desteği, Çekim Sonrası Desteği türlerinde de destek verilebilmesine imkan sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir